مهمان   -  ورود   |   یکشبه,5 بهمن 1399

کد خبر : 131728 تاریخ انتشار : 1397/10/16 زمان انتشار : 08:34:02

برگزاری همایش آشنایی با حقوق مهندسی در خرم آباد و دورود


محمدرضا محمدیان در "همایش آشنایی با حقوق مهندسی؛ مسئولیت‌های (طراح، ناظر و مجری) اظهار داشت: عصر و دوره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم با اعصار و ادوار گذشته متفاوت است.

وی ضمن برشمردن ویژگی‌های مهندس در این دوره گفت: مهندس سال 2020 و پس‌ازآن با مجموعه مبهوت‌کننده‌ای از تکنولوژی‌های جدید روبرو است که سرعت پیدایش آن‌ها بسیار زیاد خواهد بودبنابراین جامعه مهندسی با جهانی روبرو است که بیش از امروز به‌هم‌پیوسته و مرتبط می‌باشد و نیازمند تیزهوشی اجتماعی و سیاسی است تا به تواند در شرایط متغیر جهان کار کند. وضعیت متغیر و نامعلوم جهانی که مهندس 2020 در آن کار خواهد کرد،  باعث می‌شود که مهندسین به قابلیت‌هایی چون پویایی، چالاکی و انعطاف‌پذیری نیاز داشته باشند.

وی افزود، مهندسان باید با استفاده از روش‌های حمایت، توسعه، عزت و افتخار حرفه مهندسی که از اصول بنیادی آن‌ها است و استفاده از دانش و مهارت‌های مهندسی برای افزایش رفاه انسان و محیط‌زیست، با بی‌طرف بودن و خدمت توأم با وفاداری و صداقت به مردم و کارفرمایان، برای افزایش شایستگی، قدر و منزلت حرفه مهندسی تلاش کرده و از تشکل‌ها و گروه‌های فنی و حرفه‌ای مرتبط با  رشته‌های مهندسی خود حمایت کنند.

وی با یادآوری برگزاری اولين سمينار نظام‌مهندسی كشور که در خردادماه  1370 برگزارشده بود، گفت: در پيام رئیس‌جمهور محترم وقت به اين اجلاس خطاب به مهندسین کشور آمده بود که به حسن عمل و كيفيت خدمات خود در نوسازي كشور، عنايت كافي داشته باشید. خود را به آخرين دستاوردهاي علمي روز مجهز كنيد و نسبت به افزايش بهره‌دهی سرمایه  عظيمي كه در اختيار شما گذارده شده، از طريق افزايش عمر مفيد ساختمان‌ها، مستحدثات و پروژه‌ها و نگهداری و بهسازي آن‌ها حساسيت به خرج دهيد.

محمدیان ادامه داد: ولی متأسفانه امروز علاوه بر وجود چالش‌های متعدد در قوانین ساخت‌وساز کشور، ساختارهای اجرایی نیز فضا را برای هر نوع نوآوری، خلاقیت و قضاوت مهندسی محدود می‌کند.  این در حالی است که برخی از منابع، تعریف مهندسی در دنیای آینده را معادل تولید خلاقانه تکنولوژی دانسته‌اند.

این مدرس دانشگاه گفت: آشنایی و آگاهي مهندسان ساختمان با مسئولیت‌های قانوني حرفه‌اي و شغلي، مستلزم توجه جدی سازمان‌های استانی به برگزاری دوره‌های آموزشی برای مهندسان خواهد بود،  تا بتوانند ضمن ارتقاء دانش حقوقي خود در حفظ و حراست از سرمايه ملي و مردمي پرتوان‌تر ظاهر شوند و از طرفی درك متقابل و تعامل بیشتری بین دست‌اندرکاران صنعت ساختمان كشور، دستگاه قضایي با نظام ساخت‌وساز کشور ایجاد نمایند.

محمدیان در ادامه ضمن ارائه تعریفی از کنترل و نظارت گفت: نظارت عبارت از كسب اطلاعات از طريق مشاهده و بررسي وضع موجود و تعيين پيشرفت كارها در مقايسه با وضع مطلوب است كنترل به‌منظور باز گردانيدن سيستم اجرايي به شكل درست و مطلوب آن از طريق انجام كارهاي اصلاح‌کننده می‌باشد كه يك فرايند اجرايي و عملياتي باشد. درواقع نظارت، مهم‌تر و مقدم بر كنترل می‌باشد زيرا نظارت يك امر مشاهده‌ای و تحقيقي می‌باشد و اگر دریافتن انحرافات جريان عملياتي سازمان موردي ديده نشود نيازي به كنترل نخواهد بود.

وی همچنین با استناد به قانون مسئولیت‌های مدنی اظهار داشت: مسئولیت مهندسین ساختمان از نوع مسئولیت مدنی است زیرا در صورت وقوع تخلف زیان زننده می‌بایستی به‌حکم قانون خسارات وارده بر زیان‌دیده را جبران نماید و این نوع مسئولیت قلمروی بسیار گسترده دارد؛ به‌نحوی‌که به‌محض ورود خسارت از طرف زیان زننده، مسئولیت مدنی وی جهت جبران خسارت ظاهر می‌شود.

گفتنی است این همایش توسط معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان لرستان در روز پنجشنبه13 دی‌ماه به مدت دور روز در شهرهای خرم‌آباد و دورود و با شرکت اعضای این سازمان در محل سالن دانشکده فنی پسران و با حضور تعدادی از اعضای هیأت مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان لرستان برگزار شد و در ابتدای همایش  بارانی نایب‌رئیس سازمان مذکور پیرامون برنامه‌های آموزشی سازمان مطالبی را ایراد نمودند.

 
نظرات بینندگان :

  
نظری برای نمایش وجود ندارد

نظرات شما :
* نام :
* ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :
تصوير امنيتي :
 Skip Navigation Links.شماره دوم نشریه سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان

نمایش آرشیو
نظر شما درباره پیش نویس جدید مبحث دوم مقررات ملی ساختمان چیست؟


بازديد آنلاين : 56   نفر
بازديد امروز : 148   نفر
بازديد ديروز : 612   نفر
بازديد ماه : 3621   نفر
بازديد سال : 259230   نفر
بازديد كل : 1942597   نفر